Özertaş Maden, Magnezyum Sülfat

 

Bitkilerde Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri :

Magnezyum toprakta kolay yıkanabilen bir bitki besin maddesidir. Özellikle yıkanmış, asidik ve kireç uygulanmış topraklarda eksikliği görülür. Özellikle kumlu topraklarda, bitki gelişmesinin olgunluk dönemlerine doğru magnezyum noksanlığı sık görülür. Geç dönemde ortaya çıkan magnezyum noksanlığı ürün miktarında büyük bir azalmaya yol açmayabilir. Ancak özellikle yaprakları için yetiştirilen bitkilerde pazar kabiliyeti düşer. Toprak sıkışması, su altında kalma ve kuraklık etkisi, noksanlığı şiddetlendirir.

 

Magnezyumun eksiklik belirtisi ilk olarak yaşlı yapraklarda ortaya çıkar. Magnezyum eksikliğinde yaprak kenarları ile  ana damarları arasında açık renkli çizgiler belirir. Ana damarlar arasında yeşil renk tamamen kaybolurken, yaprak kenarları uzunca bir süre normal yeşil renklerini muhafaza edebilirler. Bazı bitkilerde eksiklik lekeler halinde görülür. Eksikliğinin şiddetli olması durumunda yapraklar kırmızımsı mora dönüşür. Yaprak sapları incelir ve yaprak ucu ve kenarları yukarı doğru kıvrılır. Yapraklar sert ve gevrek olur, erken dökülürler. Çiçek teşekkülü önemli derecede azalır. Bitkinin üretken dönemi gecikir, sonuçta verimde ciddi düşüşler meydana gelir.

 

Magnezyum Eksikliğine Hassas Bitkiler:

Genellikle yumrulu bitkiler, daneli bitkilere oranla topraktan daha fazla magnezyum sömürürler. Şeker pancarı, patates, domates, karpuz, muz, lahana, mısır, hıyar, patlıcan, kavun, biber, narenciye, elma ve üzüm topraktan yoğun bir şekilde magnezyum kaldırırlar. Bu ürünlere magnezyum takviyesi yapılırsa verim ve kalitede önemli artışlar elde edilir.

Sizi Arayalım?
Adınız ve Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Telefon :
Mikronize Öğütme